آیا یادگیری برنامه‌نویسی برای صاحبین کسب‌وکارهای نوپا لازم و ضروری است؟

بازدیدها
: 81 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: سیده آمین ارمان

سیده آمین ارمان

کاربر تازه وارد
عضو انجمن
10/5/16
1,733
21,162
696
البرز
آیا همهٔ صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و استارتاپ‌ها باید برنامه‌نویسی بیاموزند؟ آیا اصلاً کسی هست که لازم نباشد کدنویسی بلد باشد؟ پاسخ شما به این سوالات و سایر سوالات مشابه هرچه که باشد فرق چندانی نمی‌کند چراکه به طور حتم مقالات، ویدیوها، و دیدگاه‌های صاحب‌نظران متخصص متعددی وجود دارد هم‌سو با نظر شما هستند. اما درویدیویی که چندی پیش توسط سازمان Code.orgg منتشر شد، چهره‌های برجستهٔ عرصهٔ تکنولوژی مثل بیل گیتس و مارک زاکربرگ در این ویدیو مصاحبه کرده و این در حالی است که پیام این ویدیو این است که تقریباً تمام کودکان باید کدنویسی بیاموزند! اما چرا؟ برای یافتن پاسخ به این سوال، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.


بسیاری از برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای به طور علنی با این نظر مخالفند؛ این برنامه‌نویسان بر این باورند که درست است مهارت‌های تکنیکی می‌توانند به فرصت‌های عالی شغلی در آینده منجر شوند یا سرگرمی جالبی باشند اما اگر کسی به کدنویسی علاقه ندارد، از این‌که مجبور به آموختن آن شود سودی نخواهد برد! کیارا برن در مقاله‌ای در وبسایت شرکت فست هشدار می‌دهد که این طرز فکر که آموختن کدنویسی میانبری به ثروتمند شدن است کاملا غلط می‌باشد؛ او یادآور می‌شود که برای موفقیت از طریق کدنویسی یا باید به آن علاقه بسیار داشت یا باید مشکل به‌خصوصی را از طریقش حل کرد.

متخصصان دیگری می‌گویند که آموختن مهارت برنامه‌نویسی آسان یا سریع نیست، برخلاف آنچه که ویدیوهای سرخوشی مثل ویدیوی بالا ادعا می‌کنند! در همین حین، بسیاری از فعالان صنعت در عرصه‌های غیرتکنیکی بدون هیچ‌گونه آشنایی با کدنویسی بسیار موفق بوده‌اند.

آیا در این رابـ ـطه، حد وسطی وجود دارد؟
آیا در نهایت راه فراری از این مجادلهٔ به ظاهر بی‌پایان «کد بنویسم یا ننویسم» وجود دارد؟ خوشبختانه بسیاری از صاحب‌نظران به منظور ایجاد آشتی، نشان داده‌اند که می‌توان همواره حد وسطی را در نظر گرفت. برنامه‌نویسی به نام جان سونمز گفته است که

آموختن برنامه نویسی و انجام آن به صورت حرفه ای دو امر مجزا هستند و نباید با هم قاطی شوند!

به عبارت دیگر، مهارت‌های کدنویسی بسیار متنوع هستند؛ وی در این رابـ ـطه اعتقاد دارد که اگرچه اکثر مردم تا حدی مهارت نمی یابند که کدنویسی به شغل اصلی آن‌ها تبدیل شود، اما وجود آشنایی با مهارت‌های برنامه‌نویسی موجب می‌گردد تا ارتباط میان گروه‌های فنی و غیرفنی آسان‌تر شود و هر دو گروه بهتر و سریع‌تر کار کنند. لازم نیست همه کدنویسی بیاموزند اما همه باید یک سطح ابتدایی از مهارت‌های فنی را داشته باشند. مثلاً اغلب مردم رمان‌نویس نمی‌شوند اما قادرند طرح داستانی را درک کنند یا نشانه‌گذاری ایمیل‌شان را درست انجام دهند.

پس این سطح ابتدایی از مهارت فنی که همهٔ صاحبان کسب‌وکارها لازم دارند چیست و شامل چه مهارت‌هایی می‌شود؟ به تازگی وبسایت Under30CEO به این سوال پاسخ داد و 15 مهارت تکنولوژیک ابتدایی لازم برای فعلان کسب‌وکارهای مختلف را در فهرستی ذکر کرد که برخی از این مهارت‌ها شامل قاب‌بندی وبسایت، چگونگی آموختن مهارت‌های فنی جدید، و تسلط مقدماتی بر HTML و CSS بودند.