داستان تیمی که توپ نداشت و المپیکی شد

RASHA

مدیر بخش اخبار
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
عضویت
30/4/19
ارسال ها
4,301
امتیاز واکنش
3,954
امتیاز
546
محل سکونت
TABRIZ
به گزارش "ورزش‌سه"، صعود بسکتبال ایران به رقابت های المپیک 2020 توکیو در شرایطی رقم خورد که 3 شکست در دور مقدماتی باعث شد تا کمتر کسی خوشبین به این اتفاق بزرگ باشد. با این حال دو برد پایانی و کمی خوش شانسی ما را به توکیو رساند تا یک افتخار بزرگ در بسکتبال ایران به دست بیاید.

مهران شاهین طبع در گفت و گو با خبرنگار "ورزش سه" درباره مسابقات گذشته، شرایط تیم ملی، باخت های دور مقدماتی، انتقادها و برخی مسائل دیگر صحبت هایی را انجام داد که ماحصل آن را در ادامه می خوانید:

**شیوه برگزاری مسابقات جالب بود


شیوه برگزاری مسابقات جام جهانی کاملا متفاوت شده بود؛ نسبت به دوره های قبل برنامه ریزی دقیقی انجام شده بود که طبق آن تیم های المپیکی انتخاب شدند. فکر می کنم یک کار جالب و کارشناسی شده بود.

**تونس بازیکن آمریکایی جذب می کند


انتقادهایی که از نحوه بازی تیم ملی بسکتبال می شود، قابل احترام است اما اگر نزدیک تر به اتفاقات باشید، می بینید که در رقابت هایی مثل جام جهانی مسائل مختلفی تاثیرگذار است. خارج از مسائل اجتماعی و اقتصادی آماده سازی تیم در مسابقات مختلف برای حضور در یک تورنمنت مصائب دیگری است که ما تجربه اش کردیم. شما ببینید تیمی مثل تونس که در دنیا سطحش از ما پایین تر است بازیکن آمریکایی جذب می کند. اینها نشان می دهد که چنین تیم هایی برنامه ریزی دقیق تری دارند.

**ترکیه هم جلوی آمریکا 4 پرتاب دقایق آخری از دست داد


شکست جلوی پورتوریکو را باید طور دیگری هم نگاه کنید. ما با 18 امتیاز از پورتوریکو جلو بودیم و این اتفاق جلوی تیمی که در ادوار مختلف جام جهانی و المپیک حضور داشته اتفاق خوبی است. شما ببینید مثلا تیم ترکیه که در رنکینگ فیبا یک رده از ما بالاتر است در 20 ثانیه پایانی دیدار با آمریکا 4 پرتاب از دست می دهد. این ها اتفاقاتی است که در بسکتبال روز جهان رخ می دهد. شما یادتان نرود پورتوریکو بازیکنان شاخصی در لیگ های معتبر دارد و با اجزایی که داشت باعث شد کنترل بازی را در دقایق پایانی به دست بگیرد. شما دیدید شب گذشته صربستان تیمی که همه پیش بینی مقام قهرمانی را برایش کرده بودند، در فینال با اختلاف به آرژانتین باخت.**از توجیه متنفرم اما مشکلات زیادی داشتیم


انتقادهایی که می شود قابل احترام است اما ما دفعات قبلی در جام جهانی حضور پیدا می کردیم که فقط باکیفیت باشیم. پیشرفت فقط در نتیجه نیست و قبلا شما می دیدید که ما با 25 پوئن اختلاف به اسپانیا می باختیم. در هر سیستم خط قرمزهایی وجود دارد. نمی توانم خیلی به آن اشاره کنم که چه کمبودهایی داشتیم اما حداقل این بود که بازی های تدارکاتی بیشتری انجام بدهیم. از توجیه کردن متنفرم اما اعتقاد دارم بچه های ما خیلی نتایج خوبی گرفتند.

**تا جام جهانی نمی دانستیم توپ مسابقات چگونه است!


از 7 ماه پیش که ما رسما برای جام جهانی استارت زدیم رایزنی های زیادی با شرکت مولتن انجام شد تا توپ های مسابقات جام جهانی را در اختیارمان بگذارند تا بتوانیم با آن تمرین کنیم اما این اتفاق به هر دلیلی رخ نداد. من در سفری که به روسیه داشتیم از باشگاه زسکا 4 نمونه از توپ ها را گرفتم و با خودم به ایران آوردم اما آن توپ ها نیز با توپ های جام جهانی فرق داشت. یعنی بازیکنان تا قبل از جام جهانی دست شان به توپ های مسابقات نخورده بود. من نمی خواهم چنین مسائلی در اجتماع مطرح شود اما کارشناسی که از ما انتقاد می کند، این مسائل را هم باید بداند.

**نمی توانیم بیشتر از ظرفیت یک بازیکن بخواهیم


ما یکسری بازیکن خاص در اختیار داریم که شرایط شان مشخص است. از این رو تغییرات محدودی می توانیم ایجاد کنیم که تفاوت ها را مشخص می کند. نتایج ضعیف را قطعا کادرفنی باید جوابگو باشد اما باید بدانید که ما در بحث بازیکن هم چه محدودیت هایی داریم. وظیفه کادرفنی این است که از بیشترین ظرفیت بازیکن استفاده کند اما ما نمی توانیم فراتر از ظرفیت از بازیکن بخواهیم. باید توقعات را کنترل کنیم و بدانیم با چه ابزاری به جنگ رقبا رفته ایم.

**صعود ما به المپیک شانسی نبود


ما اگر با وجود 3 باخت در دور مقدماتی به المپیک رفتیم، به دلیل اختلاف کم در شکست ها بود. من قبول ندارم که با چاشنی شانس به المپیک رسیدیم. در بازی دیگر میان نیجریه و چین نماینده آفریقا برای ما که بازی نکرد، آنها خودشان می خواستند صعود کنند و برای خودشان بازی کردند و ما نیز برای خودمان به زمین رفتیم. به بچه ها گفته بودم باید با اختلاف 16 پوئن ببریم و وقتی این اتفاق می افتد شانسی در آن دخیل نیست. بسکتبال همین است که شما نمی توانی چیزی را پیش بینی کنید.**دلیل بازی نکردن یک بازیکن

بازی نکردن میثم میرزایی در طول مسابقات به دلیل تعدد بازیکن در پست او بود. ما حامد حدادی و آرون گرامی پور را داشتیم و نتوانستیم از میثم بازی بگیریم.

**ندیدم اختلافی باشد و کسی قهر کند


ما در تیم هر مساله ای پیش می آید می نشینیم و صحبت می کنیم. شاید در لحظه کسی عکس العملی داشته باشد اما شایعاتی که ایجاد شده درست نیست. من ندیدم هیچ اختلافی پیش بیاید یا بازیکنی قهر کرده باشد.

**خواسته هایمان برای المپیک مشخص است


خواسته های ما برای المپیک مشخص است. قبلا بارها درخواست داشتیم اما کم توجهی شد. هیچ کدام از خواسته های من فردی نیست و همه می دانند دنبال چه چیزی هستیم. امیدوارم تا المپیک بتوانیم تغییراتی را ایجاد کنیم. باید لیگ منسجم و مرتب که هر تیمی 50 الی 60 بازی انجام دهد داشته باشیم. اردوی تدارکاتی و بازی با تیم های بزرگ را می طلبیم تا بتوانیم نفرات باکیفیتی را داشته باشیم و به المپیک برویم.
 
بالا